http://www.maluchkhan.com/index.php?A=8a8a61c5
خبرهای جعلی در رسانه های اجتماعی: چرا باید از شرکت مراقب کنید؟
امین ملکی
امین ملکی

خبرهای جعلی در رسانه های اجتماعی: چرا باید از شرکت مراقب کنید؟

http://www.maluchkhan.com/index.php?A=8a8a61c5 ترجمه شده در 1397/03/02 - 19:06 از instagratz.com

انتخاب غیرمنتظره ترامپ (و داستان‌های غیرواقعی مسبب آن) برخی سایت‌های معروف مثل گاردین، تلگراف و ...  برای پوشش موضوع مقالاتی را منتشر کردند، که نحوه تشخیص خبرهای جعلی در وب را آموزش می‌دادند. می‌خواهیم از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم: آیا خبرهای جعلی تاثیر منفی بر کسب و کار ما خواهند داشت؟ و آیا رسانه‌های اجتماعی توسعه کمی دارند؟

 

ظهور داستان‌های جعلی در رسانه‌های اجتماعی (و آنچه که معنی کاربران اینترنت را می‌دهد)

خبر جعلی به متنی آگاهانه با اطلاعات نادرست که در رسانه‌های اجتماعی و حتی در سراسر کشور شایع می‌شود، اطلاق می‌گردد.

در اینجا چند خبر جعلی که مخاطبین زیادی را جذب کرد و عواقب جدی نیز بهمراه داشتند را مرور می‌کنیم:

  • در سال 2016 هنگام رقابت نامزدهای ریاست جمهوری ایالات متحده، پستی مشکوک در ردیت (Reddit) ارتباط هیلاری کلینتون با حلقه کودک آزاری در واشنگتن را افشا می‌کرد، که سبب هماهنگی بین طرفداران ترامپ شد (14% آنها آن را درست می‌دانستند). و این پست حمله مردی مسلح از کارولینای شمالی به یک پیتزا فروشی را در پی داشت.

  • هکرهای روسی گزارش کرده اند که در انتخابات فرانسه سعی در دخالت داشتند؛ مطالعات اخیر نشان می‌دهد که 25 درصد از خبرهای انتخابات اشتراک گذاشته شده در تویتر، قبل از دور آخر به عنوان "هرزنامه"، "دیدگاه‌های غیر‌منطقی" و "انتشار دیدگاه به عنوان حقیقت" شناخته شده‌اند. درتوییتر (که در آن ربات مجاز است)، حدود 30 درصد از حسابهایی که طرفدار ترامپ بودند، بر ضد مکرون عمل کردند و قصد اختلال در انتخابات آلمان را داشتند. رای دهندگان آلمانی و فرانسوی نسبت به خبرهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شد انتقاد داشتند؛ 80 درصد این منابع قابل اعتماد بودند.

  • خارج از سیاست هم می‌توانیم خبرهای جعلی در مورد مارک‌های مشهور پیدا کنیم. پیشتر نیز شرکت جواهرات کی (Kay Jewelers) متهم به تعویض الماس با سنگی ارزان‌تر در هنگام تعمیر انگشتری شده بود. اگر چه این شرکت این ادعا را رد کرد، با این حال ارزش سهام این شرکت 3 درصد کاهش پیدا کرد. بزرگترین شرکت خرده فروشی ابزارآلات جهان به نام آس هاردوار ()، هنگام فروش محصولات به معترضان داکوتای شمالی  (North Dakota) با واکنش رسانه‌های اجتماعی مواجه شد و از فروش منصرف شد. این مقاله در ابتدا توسط مجله آنکات (Uncut) آمریکا منتشر شد. و  بیش از 130 هزار تعامل در فیسبوک بوجود آورد؛ تنها افراد محکوم کننده نمایندگان آس بودند.

هنگامی که داستانی جعلی در وب گسترش پیدا می‌کند، سالها ادامه پیدا می‌کند تا نام تجاری را به پرتگاه برساند؛ بهمین دلیل است که هر کسب و کار یا پیشرو در تکنولوژی و هر کسی که در پروژه توسعه برنامه‌های شبکه اجتماعی شروع به فعالیت می‌کند باید همانند رهبران سیاسی آمادگی مواجهه با مشکلات را داشته باشد.

 

هر چند وقت خبر جعلی در رسانه‌های اجتماعی می‌بینید؟

خبرهای جعلی از کجا می‌آیند؟

داستان‌های جعلی -مقالات و فیلم‌هایی که بنظر خبرهای معتبری هستند- در سایت‌هایی که در تبلیغات پیشرفت می‌کنند منتشر می‌شوند. هدف اصلی از تولید این محتوی هدایت ترافیک سایتی خاص می‌باشد به همین دلیل روزنامه نگاران جعلی همیشه مضوعات بحث برانگیز را پوشش می‌دهند و از عنوان‌های جذابی چون "شروع فروش سیگارهای تقلبی کشنده"، "ترامپ توسط پاپ تایید شد" یا "کودک به صلیب کشیده شده در اوکراین" و ... استفاده می‌کنند.

نتیجه تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد انجام شد شوکه کننده بود. چرا که دانشجویان آمریکایی توان تفکیک مقالات خبری از تبلیغات را نداشتند!

فیسبوک و توئیتر تاثیر خبرهای جعلی بر نتایج انتخابات آمریکا و زندگی کاربران را تایید نمی‌کنند. با این وجود تحت فشار روزنامه نگاران، کارشناسان امنیت سایبری و رسانه‌های اجتماعی غیرمجازی، هر دو شرکت طرح‌هایی را به اشتراک گذاشتند که با آنها کاربران می‌توانستند مطالب گمراه کننده را پرچم‌گذاری کنند.

اجرای سیستم بررسی واقعیت فیسبوک بطور شگفت آوری تاثیر معکوسی داشت: هنگامی که مطلبی پرچم‌گذاری می‌شد، کاربران با احتمال بیشتری به آن توجه می‌کردند. مالکان شبکه‌های اجتماعی پس از آن تصمیم به مبارزه با خبرهای جعلی با الگوریتم‌های یادگیری ماشین گرفتند. به این شکل که با تجزیه و تحلیل عنوان‌ها عبارات رایجی را که در روزهای گذشته در تله‌های کلیکی استفاده شده را شناسایی کند.

آیا آینده رسانه‌های اجتماعی در گرو هوش مصنوعی است؟

آزمایش‌هایی که توسط تالوس اینتلجنس (Talos Intelligence)، دانشگاه فنی دارمشتات (Darmstadt) و دانشگاه لندن انجام شده‌اند نشان می‌دهند که شبکه‌های عصبی می‌توانند با دقت 80 درصد موضوع اصلی دو مقاله را مقایسه کنند. گرچه نتایج این تحقیق بطور مستقیم مبارزه شبکه‌های اجتماعی با خبرهای جعلی مربوط نمی‌شود. اما یافته‌های آن محدودیت‌های هوش مصنوعی را به وضوح نشان می‌دهد: فناوری جدید در پردازش زبان طبیعی بسیار خوب نیست و فقط با آنها می‌توان داستان‌های جعلی را سریع تر ردیابی کرد.

 

چگونه از شرکت خود در برابر خبرهای جعلی محافظت کنیم؟

امروزه هرکسی می‌تواند یک وبلاگ ساده، کانال و ویدئو زنده در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند، واقعا حفاظت از نام تجاری در برابر خبرهای جعلی چالشی بزرگ است.

در شرایطی که خبرهای جعلی مشتریان شما را گمراه می‌کنند، می‌توانید از این موارد استفاده کنید:

  • اولین پاسخ به این اتهامات جعلی را بدهید. چه خبر در صفحه فیسبوک یا در سایت خزنده‌ای با‌هاستی در مقدونیه منتشر شود، تیم روابط عمومی شما باید اولین در حل این مسئله باشد و پاسخ را در چندین رسانه اجتماعی به اشتراک بگذارید.

  • با افرادی که این اطلاعات را منتشر می‌کنند ارتباط برقرار کنید. البته نیاز نیست با هر اوباشی در فیسبوک معامله کنید. با این حال، این حس - یعنی مردم برای شرکت شما اهمیت دارند - را در تاثیرگذاران و رهبران افکار بوجود آورید و سعی کنید ذهنیت آن‌ها را تغییر دهید؛برای اصلاح اطلاعات مطالب با کیفیت تولید کنید. همواره اتفاقی که برای جواهرات کی افتاد را به یاد داشته باشید؟

  • اگر در چنین موقعیتی قرار بگیرید، چکار می‌کنید؟ به جای آنکه مشتریان را با موارد تصادفی، تبلیغ خط محصول جدید یا فروش بزرگ منحرف کنید، شما باید پستی مفصل که مراحل تعمیر و بازرسی انگشتر را پوشش می‌دهد، تهیه کنید. به گفتگوها بپیوندید – مشتریان شما قدردانی خواهند کرد!

و البته، باید بطور مستمر از آنچه دیگران در مورد شما در رسانه‌های اجتماعی می‌گویند آگاهی یابید، و برای نمایش مطالب درست به مخاطبان رسانه‌های اجتماعی را خردمندانه انتخاب کنید.

تصویرسازی سازمان سالم با امنیت سایبری (انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب و برنامک‌های رایگان برای تلفن همراه)، تعریف استراتژی بازاریابی محتوای درست و حضور فعال در رسانه‌های اجتماعی پرقدرت، شروع می‌شود. فقط نام‌های تجاری که برای مشتریان خود ارزش قائل می‌شوند و همیشه آماده شنیدن صدای مشتریان هستند، می‌توانند در دوره خبرهای جعلی زنده بمانند.

 

شما چگونه ار شرکت خود در برابر خبرهای جعلی حفاظت می‌کنید؟

 

ترجمه شده در 1397/03/02 - 19:06 از instagratz.com

ارسال